Co je vlastně zdravý spánek?

12. březen 2013

Ne nadarmo se říká, že nejsladší na světě je spánek – zdaleka ne každý se z něj však může těšit: existuje totiž více než 90 poruch spánku a někdy se s nimi setká více než 40 procent dospělých, ale trpí jimi i děti.

Jednou nebo více poruchami spánku trpí podle odborníků přes 40 procent lidí, ve starším věku až polovina. Nejčastěji je sužuje přechodná i chronická nespavost nebo naopak nadměrná spavost čili hypersomnie, ale také narkolepsie, noční můry, děsy a náměsíčnost, poruchy dýchání ve spánku – zejména tzv. spánková apnoe a další.

Řade epidemiologických studií i moderní neorofyziologický výzkum spánku přitom prokázaly, že délka a kvalita nočního spánku významně ovlivňují zdravotní stav člověka. Vědci proto usilují o to, aby objasnili mechanismy jednotlivých poruch spánku – a znají jich už více než 90!

Pomáhá jim přitom prudký rozvoj genetiky a dalších biologických věd i rozvoj řady neurofyziologických a neurobiochemických technik a metod.

O některých nejnovějších poznatcích informovali novináře profesorka Soňa Nevšímalová a profesor Karel Šonka z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jana Olivová se jich zeptala, co je vlastně zdravý spánek.

autor: Jana Olivová
Spustit audio