Capilla Flamenca – portrét belgického vokálně-instrumentálního ansámblu

8. červenec 2018

Mezinárodně renomovaný belgický vokálně-instrumentální soubor Capilla Flamenca založil v roce 1990 významný vlámský muzikolog a pěvec Dirk Snellings. Po dvaceti třech letech v souvislosti s jeho úmrtím ukončil ansámbl svou koncertní činnost. Nedělní Musica Antiqua představí tři jejich dramaturgicky pozoruhodné nahrávky: Dulcis Melancholia – hudební biografie Markéty Habsburské; Zodiac a Canticum Canticorum.

Svůj název Capilla Flamenca odvozovala od sboru dvorské kapely císaře Karla V. Habsburského. Když v roce 1517 odjel z Flander do Španělska, vzal si s sebou skupinu svých nejlepších hudebníků, aby ho na cestě doprovázeli jako „živoucí polyfonie“.

Novodobý soubor tvořilo vokální kvarteto ve složení: Marnix De Cat – kontratenor, Tore Tom Denys – tenor (do r. 2006), Jan Caals – tenor, Lieven Termont – baryton a umělecký vedoucí a bas Dirk Snellings. Instrumentální část tělesa – tzv. bassa capella hrála nejčastěji v obsazení: loutna, violy da gamba, varhany nebo varhanní pozitiv. Alta capella – hráči na dechové nástroje ze souboru Oltremontano byli také pravidelně zváni ke spolupráci.

The Solipsist může být má poslední deska, říká Boris Carloff. Novinkou uzavírá albovou trilogii

Boris Carloff na pražské Radio Wave Live Session

Před pár týdny vydal český producent, zpěvák a skladatel Boris Carloff své třetí sólové album The Solipsist, kterým uzavírá ucelenou trojici nahrávek. Proces jejího vzniku a nový přístup k práci se svým hlasem přiblížil v ArtCafé se spoluautorem Janem Andrem.

Repertoár Capilly Flamency měl těžiště ve franko-vlámské polyfonii 15. a 16. století, a to jak v hudbě světské, tak i duchovní. Později ho rozšířili i o starší období – ars nova a ars subtilior.

Během jejich působení vyšlo na čtyřicet specializovaných nahrávek, které získaly řadu prestižních ocenění, a to jen v Belgii, ale i na mezinárodní hudební scéně. Soubor se tak zařadil ke špičkám svého oboru a několikrát vystoupil i u nás – na festivalu Concentus Moraviae a Letních slavnostech staré hudby.

Nedělní Musica Antiqua připomene tento renomovaný a oceňovaný ansámbl i osobnost Dirka Snellingse prostřednictvím dramaturgicky pozoruhodných nahrávek Dulcis Melancholia, Zodiac a Canticum Canticorum.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.