Botanická zahrada s geniem loci. Učil zde Albert Einstein, část skleníků vybombardovali spojenci

24. květen 2021

Jedna z nejstarších univerzitních botanických zahrad v Evropě, Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, oslavila v roce 2020 kulaté výročí. Vznikla již v roce 1775, to ale byla na Smíchově, odkud ji kvůli častým záplavám přestěhovali. V ulici Na Slupi v Praze 2 tak slouží studentům i vědcům 120 let. Její cennost je hlavně v bohatství středoevropských bylin – tedy plané květeny.

Všechny epizody

Plánované letošní připomínky výročí, které se měly konat spolu s oslavami sta let od vzniku Přírodovědecké fakulty UK, dostaly komorní ráz – část z nich byla i zrušena. Odborní kurátoři a zahradníci chystali při podzimní oslavě zahájit provoz nové expozice rašeliny a slatiny – ta ale kvůli uzavření zahrady i skleníků stále čeká na své návštěvníky. Na lidi se těší i exotičtí papoušci, kteří jsou zvyklí na společnost a návštěvy jim teď vyloženě chybí. V sedmidílném seriálu se s posluchači projdeme Botanickou zahradou alespoň prostřednictvím mikrofonu Kateřiny Havránkové.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.